zpět

6 základních otázek a odpovědí o recyklaci elektra, které pomohou s videem do soutěže RecykloMise

2. 5. 2025

Jak vysvětlit, co je recyklace, proč je důležité třídit baterie nebo jak vznikl recyklační symbol? Připravili jsme pro vás přehled nejdůležitějších pojmů a faktů, které můžete využít třeba při natáčení soutěžního videa formou rozhovoru.

Pokud se ve vašem příspěvku do soutěže RecykloMise objeví školní redaktor a „odborník“ na elektroodpad, máme pro vás inspiraci, témata i odpovědi, které mohou ve vašem videu zaznít.

Pojďme si tedy osvěžit základní pojmy týkající se recyklace odpadů a udržitelnosti: 


✅ Co je recyklace a proč recyklovat?

Jedná se o proces nakládání s odpadem, který vede k jeho dalšímu využití. Cílem recyklace je využití odpadů jako druhotných surovin znovu ve výrobním procesu.Díky využití materiálů získaných recyklací nemusíme ničit životní prostředí. Právě vysloužilá elektrozařízení jsou nejrychleji rostoucím odpadem na světe. Jejich objem roste až 3x rychleji oproti komunálnímu odpadu. Více informací naleznete zde na webu: Chytrá recyklace

✅ Kolik elektroodpadu se v Česku ročně vytřídí? 

V Česku se ročně vytřídí přes 152 tisíc tun vysloužilých elektrozařízení. Podíl celkové roční produkce elektrospotřebičů na českém trhu, které jsou vysbírány v rámci zpětného odběru činí 57 % (údaje za rok 2022). 

✅ Jak probíhá recyklace elektrozařízení? 

To snadno zjistíte v našem videu na stránce Proč recyklovat - www.chytrarecyklace.cz/proc-recyklovat. Natáčeli jsme ve zpracovatelském závodě a chráněné dílně společnosti ELEKTROODPADY A RECYKLACE v Trutnově. Pro děti máme připraveno kratší video s animovanými průvodci, které najdete zde - www.chytrarecyklace.cz/recykloboti#videa 

✅ Proč recyklovat baterie? 

Každoročně je v České republice předáno k recyklaci přes 1900 tun spotřebitelských baterií a množství vytříděných baterií stále roste. Znamená to, že Češi vytřídí  přibližně 45 procent prodaných baterií. Baterie a akumulátory obsahují mnoho recyklovatelných kovů, jako je zinek, železo, mangan, nikl, kadmium nebo olovo. Jejich recyklací lze dosáhnout nejen výrazných materiálních, ale také energetických úspor. Například recyklací železa lze ušetřit více než 70 procent energie oproti získávání železa z rudy.

Více se dozvíte také zde:

✅ Jak vznikl recyklační symbol? 

U zrodu recyklačního symbolu stál v roce 1970 mladý americký student architektury Gary Anderson, který se účastnil designérské soutěže. Jeho návrh vyhrál mezi 500 konkurenčními návrhy. Dílo nikdy nebylo opatřeno ochrannou známkou, symbol tedy může být v souvislosti s recyklací používán libovolně po celém světě.

Poslechněte si rozhovor přímo s architektem Gary Andersonem, který vám přiblíží vznik jeho návrhu a co bylo jeho inspirací. Současně si můžete spojit ekologické téma s výukou angličtiny.

Video naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=cWPqgJ-qmfk

✅ Co znamená Zero Waste a jaké jsou principy udržitelného života?

Je důležité si uvědomit, že samotná recyklace nesnižuje množství vyprodukovaného odpadu. Nejlepší odpad je ten, který ani nevznikne. Měli bychom se proto, kromě správného třídění odpadu a jeho předávání k recyklaci, snažit tvorbě odpadů také předcházet. Návod jak na to, najdete v našem seriálu o Zero-waste přístupu v sekci Aktuality - www.chytrarecyklace.cz/aktuality 

Nebo se vydejte jinou cestou…

Zkuste v rámci třídy diskutovat o tom, jak třídíte odpad, kam odevzdáváte odpadní elektro, jak doma šetříte energiemi, proč je dobré předcházet vzniku odpadu, co je to uvědomělá spotřeba. Oslovte také rodiče, ostatní učitele a sdílejte tipy na šetrný přístup k životu a životnímu prostředí.  Ptejte se, jaká pravidla mají ve své domácnosti nebo firmě.

Své reportážní video natočte a zašlete nám. Více informací o soutěžní výzvě najdete na webu: chytrarecyklace.cz/recyklomise.

Těšíme se na vaše videa a děkujeme, že předáváte odpady k recyklaci. ♻️