zpět

[3. část] Zásady 5Z: Zužitkuj, co spotřebováváš, a nemůžeš zamítnout nebo zredukovat

17. 11. 2022

Nepohlížejme na věci jen s otazníkem, zda jdou zrecyklovat. Přemýšlejme i nad tím, jak je maximálně využít v jejich stávající formě nebo jim najít užití alternativní. Tak by se dala ve zkratce představit třetí zásada 5Z – zužitkuj. Pojďme se společně naučit, jak aplikovat další pravidlo vedoucí k bezodpadové domácnosti.

V prvním díle seriálu jsme zvládli zamítat to, co nepotřebujeme. V druhém díle jsme zredukovali to, co potřebujeme a nemůžeme zamítnout. Nyní přichází čas pustit se do třetího pravidla Zero Waste přístupu.

Třetí Z – zužitkovat (co spotřebováváme, a nemůžeme zamítnout nebo zredukovat)

Kdo si dobře osvojil předchozí dvě pravidla zamítání a zredukování, nemusí mít obavy z toho, jak bude všemu hledat další uplatnění. Proč? Protože kdo důkladně zamítá a redukuje, má logicky i méně věcí k zužitkování.

Právě zužitkování je podle autorky konceptu 5Z Bey Johnson stěžejním bodem fungování bezodpadové domácnosti. Třetí pravidlo totiž přináší tři benefity.

1. Odstraníte zbytečnou spotřebu

  • Nakupujte do opakovaně použitelných tašek, nádob i obalů. Snížíte tak, nebo možná i odstraníte potřebu nákupu balených potravin a produktů.
  • Preferujte opakovaně použitelné produkty před jednorázovými. Naprostá většina produktů totiž alternativu má.  

Základní zužitkovatelné produkty:
Nákupní tašky, termokelímky, zavařovací sklenice, lahve, látkové tašky, hadry, kuchyňské utěrky, látkové ubrousky, kapesníky, dobíjecí baterie.

 

2. Zmírníte čerpání zdrojů

  • Sdílejte, neboli společně spotřebovávejte. Jak? Půjčujte si věci, pronajímejte je. A co? Co třeba všemožné nářadí, sekačku na trávu, nebo dokonce i auto, byt či dům. Máme mnoho věcí, které většinu času leží bez využití, proto přeci není úplně nutné vše vlastnit.

Věděli jste, že existují různé půjčovny věcí, ve kterých najdete například nářadí, kempovací vybavení, deskové hry nebo kuchyňské spotřebiče?

  • Nakupujte z druhé ruky. Osvojte si následující pravidlo: než cokoli koupíte, projděte si nabídku bazarů, inzerátů, online serverů, aukcí či starožitnictví.

  • Nakupujte produkty kvalitní, trvanlivé, víceúčelové, opakovaně použitelné, opravitelné a doplňovatelné/dobíjecí.


3. Prodloužíte životnost věcí

  • Opravujte. Vždyť většinou stačí drobnost a věc je zase funkční.
  • Upravujte. Najděte věci jiný, nový účel. Například různé krabice či dózy mohou pomoci s uspořádáním věcí ve skříních, policích nebo šuplících.
  • Vracejte, co vrátit lze. Například drátová ramínka z čistírny.
  • Zachraňujte. Mnoho recyklovatelných materiálů může ještě dosloužit jinak. Než dáte do sběru papír, využijte jej z obou stran. Obnošené oblečení, staré lůžkoviny a další textil může zase ještě posloužit jako hadry na úklid.

Bea Johnson k třetí zásadě 5Z připomíná lidovou moudrost: Neopouštěj staré věci pro nové. V našich končinách ji mnozí známe jako součást veršů Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka. Nezapomínejme prosím, co nám tito dva velikáni již jako dětem zpívali…

Neopouštěj staré věci pro nové,
i když barva šediví a prýská,
byly kdysi lesklé, byly chromové,
a teď se jim na smetišti stýská.

 

Zdroj text: Bea Johnson, Domácnost bez odpadu
Zdroj foto: https://zerowastehome.com/

PC, TV a monitory

Televizi má 95 % českých domácností. K recyklaci míří zejména stará CRT zařízení

Téměř každá domácnost ji má. A velmi často ne jednu. Řeč je o televizi. Byť se však většina Čechů dnes kouká zejména na moderní ploché obrazovky, v elektroodpadu nejčastěji končí staré CRT modely. Jak probíhá jejich recyklace? Jaké materiály televize obsahuje? A které lze znovu využít?

Podzimní úklid: Zazimujte (nejen) elektrické zahradní pomocníky a dopřejte jim dlouhou životnost

Podzim je ideální čas nejen pro úklid zahrady, garáže a dílny, ale také pro úklid a údržbu zahradní techniky. Správná údržba a zazimování vašich elektrických pomocníků může výrazně prodloužit jejich životnost a udržet je v optimálním stavu pro příští sezónu. Přinášíme několik tipů, jak o ně správně pečovat právě v tomto období.

Vysloužilá elektrozařízení si zaslouží druhou šanci. Jak je třídí Česko?

Narůstající množství elektroodpadu je problém, který řeší státy napříč naší planetou. V České republice se ho nedostane k recyklaci 40 procent. Pro čistotu životního prostředí i zdraví lidí je však správné třídění a následné zpracování klíčové. Na to upozorňuje Mezinárodní den elektroodpadu, který připadá na 14. října. Jak si z hlediska jeho třídění stojí Češi? A co způsobuje elektroodpad, který skončí v popelnici na směsný odpad?