zpět

[4. část] Zásady 5Z: Recykluj, co nemůžeš zamítnout, zredukovat nebo zužitkovat

16. 12. 2022

Recyklace je jako aspirin. Mírní důsledky, ale neřeší příčinu. Čtvrtou zásadu pěti pravidel Zero Waste přístupu bychom tak měli využívat s mírou. Klíčové je být důsledný v krocích dřívějších. Konat tak, abychom recyklační aspirin potřebovali zřídkakdy.

Zamítejme, redukujme, zužitkovávejme, až poté recyklujme. Zkrátka a dobře, dle zásad 5Z bychom měli žít tak, abychom potřebovali recyklovat co nejmenší množství věcí. To je možné, pokud důsledně dodržujeme předchozí tři zásady propagátorky bezodpadové domácnosti Bey Johnson.

A v čem spočívá úskalí recyklace podle autorky Bey Johnson? Je k ní zkrátka potřeba velké množství energie a také nařízení a směrnic, které by koordinovaly komunikaci a spolupráci výrobců, obcí, spotřebitelů i zpracovatelů odpadu.

Čtvrté Z – recyklovat (co nemůžeme zamítnout, zredukovat nebo zužitkovat)

Avšak i když na výbornou zamítáme, redukujeme i zužitkováváme, recyklaci potřebujeme. Jak se jí v domácnosti chopit co nejlépe a nejefektivněji?

Přemýšlejte již u nákupu, jaký má produkt životní cyklus a zda je recyklovatelný (a jestli je recyklovatelný ve vaší obci).

  • Zjistěte, které materiály jsou recyklovatelné ve vaší obci (v některých městech se například krabice od džusu a mléka odevzdávají do kontejnerů na plast, jinde na ně jsou kontejnery speciální).
  • Připravte si vhodné nádoby na recyklovatelný odpad. V kuchyni jich bude potřeba určitě nejvíce, v pracovně se bude hodit koš na papír, avšak například taková koupelna v bezodpadové domácnosti koš nepotřebuje.
  • Shromažďujte do dalších nádob méně časté typy odpadu (baterie, elektrozařízení, léky po expiraci, oblečení pro charitu aj.) a pravidelně je odvážejte.
  • Zjistěte si, kde jsou ve vašem okolí sběrny obtížně recyklovatelného odpadu a nebezpečného odpadu.

Nemějte strach, že by se vám takto doma hromadily hromady odpadu. Mějte na paměti, že kdo pečlivě dodržuje zásady 5Z, ten toho má k recyklaci málo, méně hledá, co je recyklovatelné a co ne i méně často jezdí do sběrny.

A byť má recyklace svá úskalí, pokud ji omezíme na minimum, tak je rozhodně lepší alternativa než odhození na skládku. Šetříme díky ní energii, přírodní zdroje i místo na skládkách, a navíc vytváříme poptávku po recyklovaných a recyklovatelných materiálech.

Tip! Nahlédněte do chráněné dílny, kde se recyklují vysloužilá elektrozařízení.

Zdroj text: Bea Johnson, Domácnost bez odpadu
Zdroj foto: https://zerowastehome.com/