zpět

[5. část] Zásady 5Z: Zkompostuj (zbytek)

9. 1. 2023

Před pár dny jsme uzavřeli další rok, pojďme zároveň uzavřít i seriál, který nás rokem 2022 provázel. Jsme na pomyslném konci zásad 5Z. U kompostování. Recyklaci organických materiálů po Vánocích řešíme všichni. Kam se zbytky jídel, slupkami, zbylým cukrovím? Pojďme si blíže představit poslední pravidlo vedoucí k bezodpadové domácnosti, které uzavírá smyčku životního cyklu.

V předchozích dílech seriálu jsme se seznámili se čtyřmi zásadami propagátorky takzvaného Zero Waste přístupu Bey Johnson. Naučili jsme se zamítat, redukovat, zužitkovávat a recyklovat. Bravo všem, kteří zmíněná pravidla zavedli i v praxi. Zbývá krok poslední.

Páté Z – zkompostuj (zbytek)

Kompost je prostředí, v němž se urychluje rozkládání nejrůznějšího biologického odpadu z kuchyně i zahrady. A v čem spočívá jeho kouzlo? Bea Johnson ve své knize Domácnost bez odpadu zmiňuje několik výhod:

  • Odpad neputuje na skládku, kde je proces přirozeného rozkladu omezený a kde namísto toho vznikají látky škodlivé.
  • Sledujete pokrok i výsledky. Například u vermikompostéru vidíte žížaly odpad zpracovávat.
  • Z odpadu vzniká takzvané černé zlato – tmavá zemina nabitá živinami.
  • Snížíte množství plastového odpadu v domácnosti, jelikož u některých výrobků lze nakupovat kompostovatelné alternativy (sáčky, kartáčky na zuby aj.) nebo preferovat potraviny v kompostovatelných obalech (ovoce, káva aj.).

Který typ kompostu vybrat?

Pokud byste si rádi nějaký kompost do domácnosti nebo na zahradu pořídili, možná vás překvapí, kolik typů existuje. Každý z nás má totiž jiné potřeby, jiný životní styl, jiné možnosti i jiný druh odpadu ke kompostování. A tak každému bude vyhovovat něco jiného.

Bea Johnson zmiňuje 9 faktorů, které byste měli před výběrem kompostu zvážit:

  • Náklady: Jsou komposty, které lze vytvořit v podstatě zdarma, protože k nim nejsou potřeba žádné nádoby. Pak jsou typy, u kterých si pomůžete svépomocí z toho, co najdete doma (staré bedny, kusy pletiva aj.). Třetí typ vyžaduje investici do speciální nádoby.
  • Umístění: Kdo má zahradu, bude nejspíše potřebovat kompostovat i zahradní odpad (větve, listí aj.). Pokud musíte kompost umístit v domácnosti, pak vás to zase v jistých směrech omezuje.
  • Estetika: Některé systémy zkrátka nejsou zrovna oku lahodící, a tak zvažte, jestli jej potřebujete nějak schovat.
  • Spotřeba jídla: Kolik kompostovatelných potravin vyhodíte? Vyhazujete i slupky, nebo je všechny spotřebováváte? Jíte maso, mléčné produkty, vejce? Pak tam budete nejspíš vyhazovat i obaly od vajec, skořápky a některé typy kompostu zvládnou zpracovat právě i maso, kosti nebo mléčné výrobky.
  • Výsledný produkt: Máte zahradu a budete mít pro výsledný produkt využití? A pokud vyrobíte více kompostu, než sami spotřebujete, pak zvažte, kde jej můžete třeba darovat (přátelé, zahrádkářské spolky aj.).
  • Zapojení: Jak moc se o něj chcete starat? Budete si hlídat správný poměr takzvané hnědé hmoty bohaté na uhlík a zelené hmoty bohaté na dusík? Pokud takové starosti nechcete řešit vyberte si typ, který má u tohoto poměru, co největší tolerance.
  • Škůdci: Budete řešit škůdce, jako jsou krysy nebo potkani? Ti v kompostu hledají především zbytky od „masožravců“. Zvažte, jestli nepotřebujete kompostér, který urychluje rozklad a zabraňuje přístup škůdcům.
  • Domácí mazlíčci: Zvažte, zda nechcete kompostovat i výkaly domácích mazlíčků. Zbavíte se tak dalšího odpadu, na druhou stranu pak ale výsledný materiál není vhodný pro pěstování rostlin určených k jídlu.
  • Objem: Kolik je vás v domácnosti a kolik kompostovatelného odpadu dohromady vytvoříte? Nakupujete (případně budete nakupovat) kompostovatelné alternativy, nebo budete využívat alternativy, které není nutné vyhazovat vůbec?

 

Tip Bey Johnson!

Dávejte přednost trvanlivým a skutečně recyklovatelným materiálům, jako jsou sklo, kov, papír a přírodní vlákna. Pokud produkt není v této variantě, pak sáhněte po kompostovatelné, obnovitelné a udržitelně těžitelné alternativě (například dřevo).

 

Srovnávač kompostů

Kónický, kuchyňský, bubnový nebo Bokashi? Kompost na hromadě, na plocho nebo vykopaný? Je jich zkrátka spousta a množství faktorů a otázek, které bychom si měli před výběrem kompostu položit, může být obzvláště pro kompostové začátečníky matoucí. Bea Johnson proto vytvořila jednoduchý srovnávač kompostů. Uděláte si díky němu přehled o všech možnostech.

A pokud si na první pokus nevyberete správně, nic se neděje. Důležité je přeci co nejdříve začít, začátečnické mouchy časem vychytáte. Kompostování nám ukazuje dokonalé principy fungování přírody, tak pomozme tomu, abychom je nastartovali.

Zdroj text: Bea Johnson, Domácnost bez odpadu
Zdroj foto: zerowastehome.com, istockphoto.com