zpět

Zhasněte. Aspoň na 60 minut. Hodina Země připomene problémy změny klimatu

20. 3. 2023

Už jste o ní určitě někdy slyšeli. Hodina, během které se na celém světě zhasnou světla. Připojují se k ní různé organizace, instituce, firmy i jednotlivci. Řeč je o Hodině Země. Letos připadá na sobotu 25. března. Zhasnout můžete i vy, a to od 20.30 do 21.30 hodin.

A na co mezinárodní akce Hodina Země upozorňuje? Na změnu klimatu. Na to, že celá naše společnost musí výrazně proměnit své chování i fungování – začít šetřit s energiemi, vetší podíl energie získávat z obnovitelných zdrojů a skončit s pálením fosilních paliv. Proč? Abychom odvrátili největší problémy, které změna klimatu přinese.

První ročník akce, které se také říká zhasínání světel, se konal v roce 2007 v australském Sydney. Vymyslel ji Světový fond pro ochranu přírody (WWF). Od té doby se událost rozšířila do celého světa, jen v roce 2009 světla vyplo již 4 159 měst v 88 zemích a vloni se zapojilo dokonce 192 zemí. Od roku 2010 se koná i v České republice. Připadá vždy na poslední březnovou sobotu.

Hodina Země 2022 v ČR v číslech

  • Zapojilo se 133 obcí, včetně 12 statutárních měst, a 84 organizací, firem a škol.
  • Přidaly se i 4 památky a proběhlo 6 akcí pro veřejnost.
  • K akci se přihlásilo 790 jednotlivců – většina z nich (756) se zavázala ušetřit celkem 2 200 tun skleníkových plynů ročně.

Eko tip!

Zajímá vás, jak můžete omezit svou uhlíkovou stopu i vy, vlastními činy? Web hodinazeme.cz vyčíslil, o kolik snížíte svou uhlíkovou stopu, když budete například jeden den v týdnu veganem, když zavedete třídění bioodpadu nebo když polovinu ošacení koupíte z druhé ruky.

 

Zdroj: hodinazeme.cz, www.earthhour.org
Foto: istockphoto.com

 

Odpad není k zahození: Edukační program, který vede děti k environmentálně prospěšnému zacházení s odpadem

Také máte doma v šuplíku starý mobil nebo v garáži starou ledničku pro případ, že se ještě někdy může hodit? Ale ten okamžik už roky nepřichází a vy přesně nevíte, kam toto vysloužilé elektro vlastně odevzdat?  A že nenecháváte věci opravovat, ale stále nakupujete nové? Tak právě proto je tady edukační program Odpad není k zahození, který si klade za cíl ukazovat už dětem od mateřinek cestu uvědomělejší spotřeby, správného nakládání s elektroodpadem a důležitost recyklace. 

Oslavte Mezinárodní den muzeí! Kam se vypravit za ekologií a přírodou?

Mezinárodní den muzeí každoročně připadá na 18. května. Letos je jeho ústředním tématem udržitelnost a zdravý život. K této příležitosti jsme tak připravili několik tipů na zajímavé akce a výstavy. Zaměřili jsme se samozřejmě i na ty s tématem přírody a ekologie, které můžete navštívit nejen dnes.

11 pravidel správné péče o pračku. Jak se o ni starat, aby dlouho a dobře sloužila?

Pračka se stala spotřebičem, bez kterého si v našich končinách většina lidí nedokáže život představit. Její pořízení však může být pro mnohé nákladná záležitost. Proto zpravidla chceme, aby dlouho sloužila. Osvojte si základní pravidla, jak správně o pračku pečovat a jak ji čistit. Odmění se vám nejen dokonale vypraným prádlem, ale často i nižší spotřebou a delší životností.