zpět

  • Mobily a tablety

Recyklací mobilů pomůžete přírodě i Lince bezpečí

30. 7. 2021

Tak jako papír, plast a další materiály je možné také mobilní telefony ekologicky recyklovat a přispět ke snížení CO2 a ochraně životního prostředí.



V současnosti se ale celosvětově k recyklaci dostane zhruba jen 10 % vysloužilých mobilních telefonů, v České republice je to pouhých cca 6 %. A to je přitom mobilní telefon nejčastěji obměňovaný elektrospotřebič na světě! To je škoda nejen z pohledu ochrany životního prostředí, ale také z pohledu ekonomického. Protože až 90 % z každého mobilu nebo tabletu lze recyklovat a materiál opětovně využít. Navíc mobily jsou plné drahých kovů. Přepočteno na obyčejné peníze, každý mobil v sobě obsahuje „drahé kovy“ cca za 20 Kč. A ty je třeba dostat ven. A to nejenom proto, že jsou cenné, ale i proto, že jejich zpětným vytěžením z elektrošrotu lze alespoň nepatrně snížit nutnost jejich těžby.

Kde můžete své staré a nepoužívané mobilní telefony odevzdat?

Speciální sběrná místa pro nepoužívané mobilní telefony či drobné elektrozařízení a baterie nabízí například společnost O2 ve svých prodejnách. Díky rozsáhlé síti prodejen takto O2 může získat zpětným odběrem velké množství mobilních telefonů z různých koutů republiky. Ty poté předá společnosti REMA Systém, která je sváží do svých skladů a následně zajišťuje třídění a recyklaci.

A jak souvisí recyklace mobilů s Linkou bezpečí?

Nadace O2 má pod sebou několik projektů, ale mimo jiné je také generálním partnerem Linky bezpečí. A právě té je věnován veškerý výtěžek z recyklace mobilních telefonů. Tato propracovaná spolupráce mezi REMA Systémem, společností O2 a Nadací O2 začala již před 14 lety. Linka bezpečí je přitom největší a nejdéle fungující celostátní bezplatná krizová linka pro děti a mládež. Na svém významu nabyla i během doby pandemie koronaviru, kdy se zvýšil provoz na asistenčních linkách např. z důvodu sociální izolace v době online výuky, uzavření škol a zájmových kroužků. Díky společnosti O2 má Linka Bezpečí k dispozici navíc technologie, finanční podporu i odborné konzultace.

Mobily k recyklaci odevzdávají nejen zákazníci, ale i zaměstnanci

I díky zapojení O2 do projektu Zelená firma, kdy O2 od společnosti Rema obdrželo k dispozici sběrné boxy na vysloužilý elektroopad a baterie, mají k odevzdávání starých telefonů k recyklaci snadnější přístup také zaměstnanci O2. Ti mohou vysloužilé telefony a drobné elektro odevzdávat k recyklaci přímo na svých pracovištích. 

Také byste rádi přispěli na provoz Linky bezpečí nebo si jen chcete udělat místo v šuplíku? Přineste vysloužilý mobilní telefon na značkovou prodejnu O2 nebo uspořádejte sbírku mobilů u vás ve firmě. Napište na info@nadaceo2.cz a kolegové z Nadace O2 vám s organizací pomohou.

Jak se mobilní telefony recyklují?

Mobilní telefony, potažmo tablety, se zpracovávají podobně jako ostatní drobný elektroodpad a často se s drobným elektroodpadem i zpracovává. Na počátku je většinou ruční separace a následuje drcení. Vzniklou drť pak třídí různé separátory. Tímto způsobem je možné od sebe oddělit jednotlivé materiály, které se dále běžně obchodují. 

Více informací o recyklaci mobilních telefonů najdete zde.

O Nadaci O2

O2 jako jedna z prvních firem u nás založila vlastní nezávislou nadaci už v roce 2002. Cílem O2 je za pomoci moderních technologií zlepšovat a zjednodušovat životy lidí, především dětí a mládeže. Na aktuální společenský vývoj reaguje nejen rozvojem technologií, ale snaží se, aby technologický pokrok šel ruku v ruce se vzdělaností. Jeden z programů Nadace O2, který tento cíl sleduje, je O2 Chytrá škola. Program pomáhá učitelům i rodičům naučit děti používat internet bezpečně a chytře. Součástí programu je grantové řízení, ve kterém mohou základní školy a dětské domovy získat až 100 000 Kč pro rozvoj digitálních kompetencí učitelů a žáků.

Kromě Linky Bezpečí Nadace O2 pomáhá s provozem asistenční Linky pro neslyšící a nevidomé a Linky pro seniory. Vedle Chytré školy Nadace O2 drží patronát nad projektem Sázejstromy.cz, který byl iniciovaný zaměstnanci společnosti. Více informací na nadaceo2.cz.

Zdroj: REMA, foto: O2