zpět

Připojte se k oslavám Dne Země! Co všechno se letos chystá?

21. 4. 2023

22. duben už tradičně patří oslavám Dne Země. Historie tohoto svátku je spjata se jménem Johna McConnella, který zastával názor, že lidé mají povinnost starat se o Zemi a upozorňoval na potřebu zachovat a obnovit ohroženou ekologickou rovnováhu, na které závisí veškerý život na Zemi. Na konferenci UNESCO v San Franciscu proto v roce 1969 navrhl, aby byl stanovený den, který bude věnován Zemi.  

Od roku 1971 začala Den Země organizovat OSN, v roce 1990 se k Americe připojil také zbytek světa a 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země. 

Cílem tohoto dne je poukazovat na ekologické hrozby, učit se zodpovědnému přístupu k životnímu prostředí a vysvětlovat principy udržitelnosti. Pokud máte chuť dozvědět se o ochraně přírody ještě víc, můžete navštívit některou z těchto akcí, pořádanou ke Dni Země.


Den Země v Toulcově dvoře

  • Toulcův dvůr - Praha, 22. 4. 2023, 13.00 – 18.00 hod.

Letošním tématem akce bude Adaptace (rostlin) na nepříznivé podmínky. Otevřený pro vás bude celý areál s farmou, těšit se můžete na pestrý program pro děti. Připravená jsou stanoviště s kreativními, vzdělávacími a pohybovými aktivitami. Rodiče určitě zaujme exkurze do zahradnictví Toulcova dvora, kde se dozví, jak se dá v Praze pěstovat ekologicky. Chybět nebude ani koncert a představení O vodníku Řešátkovi v podání loutkového divadla Harmonika.

www.toulcuvdvur.cz/akce/den-zeme-2023


Den Země v ZOO Praha

  • Zoologická zahrada Praha, 22. 4. 2023, 10.00 – 16.00 hod.

Ohrožená zvířata nežijí jen v tropech, proto se letošní ročník Dne Země zaměří na pomoc ohroženým druhům živočichů vyskytujícím se v našem blízkém okolí – v České republice a Evropě. Návštěvníky čeká trasa s řadou vzdělávacích a informačních stanovišť. Vychází se od Vzdělávacího centra. Součástí budou také hry a kvízy pro děti, výtvarná dílna a stopovačka.

www.zoopraha.cz/aktualne/akce-v-zoo-praha/14097-den-zeme-23


Den Země – EKOFEST v Malešicích 2023

  • Malešický park, Praha 10, 22. 4. 2023, 11.00 – 17.00 hod.

Český svaz ochránců přírody – ZO „Natura, quo vadis?“ a její Ekocentrum Malešice zvou na další ročník festivalu ekologických a místních organizací. Navštivte přednášky a workshopy na téma recyklace textilu, výroba upcyklovaných šperků, ekologické pěstování květin, kompostování, třídění odpadu a další. Dozvíte se spoustu nového o ochraně přírody, krajiny a živočichů. Zapojit se budete moci také do swapu knih. Na své si přijdou jak děti, tak dospělí.

http://malesice.eu/denzeme


Den Země ve Světě techniky Ostrava

  • Svět techniky v Dolních Vítkovicích, 22. 4. 2023, od 10.00 hod.

Ve Světě techniky můžete oslavit Den Země návštěvou ekodílny pro malé i velké, kde si vyrobíte třeba hmyzí hotel pro svou zahradu. Inspirovat se můžete nechat přednáškou o zelených střechách a na jednu takovou vás hned organizátoři pozvou v rámci komentované prohlídky.

www.dolnivitkovice.cz/akce/den-zeme-ve-svete-techniky/


Planeta na talíři – Brno 

  • Akce se letos koná na více místech, pracovištích Lipky - školského zařízení pro environmentální vzdělávání 
  • Lipová - 21. 4. 2023, 15.-18.30 hod., Rozmarýnek – 22. 4. 2023, 10-17 hod., Jezírko – 22. 4. 2023, 10-17 hod., Rychta – 22. 4. 2023, 13.30 – 18.00 hod.

Hlavním tématem akce bude tentokrát jídlo. Nahlédnete pod pokličku produkce potravin lokálně i globálně. Budete vařit, péct na zahradní pícce, sbírat jedlý plevel, hodně ochutnávat a současně se učit, jak neplýtvat jídlem. Naučíte se sázet rostliny, navštívíte komunitní skleník a zjistíte, jak je pro planetu náročná produkce potravin od pole až po vidličku a taky proč je fajn žít zero waste. 

www.lipka.cz/denzeme?idm=177


Den Země - domácí ekologie aneb každý může pomoci Zemi

  • Ekocentrum Baliny, Baliny u Velkého Meziříčí, 23. 4. 2023, 13.00 – 16.00 hod. 

Ekocentrum Baliny otevírá v tento den své brány veřejnosti a přináší inspiraci, jak každý z nás může drobnou změnou pomoci planetě. V tvořivých dílnách si budete moci vyrobit domácí kosmetiku, voskový ubrousek či tradiční mlýnek na vodu. Získáte řadu tipů pro ekologickou domácnost. Co používat a čeho se naopak vyvarovat při úklidu doma i na zahradě a jakými pomocníky mohou být ocet, soda a kyselina citrónová. 

www.chaloupky.cz/den-zeme-v-ekocentru-baliny/


Den Země 2023 v Babiččině údolí aneb XIII. Ratibořické ovčácké slavnosti

  • Ratibořice – Babiččino údolí, 29. 4. 2023, 10.00 – 16.00 hod.

Organizátoři akce si pro návštěvníky připravili ukázky pastvy ovcí, práci ovčáckého psa a stříhání ovcí. Nebude chybět ani ochutnávka ovčích a kozích sýrů, ukázka ručního zpracování vlny a přehlídka plemen ovcí a koz. Na děti čekají tvořivé dílničky, ukázka práce kovářů a mnoho stánků s tematickými produkty. O hudební vystoupení se postará skupina KLAPETO. 

www.npu.cz/cs/akce/kalendar/91451-den-zeme-2023-v-babiccine-udoli-aneb-xiii-ratiboricke-ovcacke-slavnosti

 

Foto: istockphoto.com

Odpad není k zahození: Edukační program, který vede děti k environmentálně prospěšnému zacházení s odpadem

Také máte doma v šuplíku starý mobil nebo v garáži starou ledničku pro případ, že se ještě někdy může hodit? Ale ten okamžik už roky nepřichází a vy přesně nevíte, kam toto vysloužilé elektro vlastně odevzdat?  A že nenecháváte věci opravovat, ale stále nakupujete nové? Tak právě proto je tady edukační program Odpad není k zahození, který si klade za cíl ukazovat už dětem od mateřinek cestu uvědomělejší spotřeby, správného nakládání s elektroodpadem a důležitost recyklace. 

Oslavte Mezinárodní den muzeí! Kam se vypravit za ekologií a přírodou?

Mezinárodní den muzeí každoročně připadá na 18. května. Letos je jeho ústředním tématem udržitelnost a zdravý život. K této příležitosti jsme tak připravili několik tipů na zajímavé akce a výstavy. Zaměřili jsme se samozřejmě i na ty s tématem přírody a ekologie, které můžete navštívit nejen dnes.

11 pravidel správné péče o pračku. Jak se o ni starat, aby dlouho a dobře sloužila?

Pračka se stala spotřebičem, bez kterého si v našich končinách většina lidí nedokáže život představit. Její pořízení však může být pro mnohé nákladná záležitost. Proto zpravidla chceme, aby dlouho sloužila. Osvojte si základní pravidla, jak správně o pračku pečovat a jak ji čistit. Odmění se vám nejen dokonale vypraným prádlem, ale často i nižší spotřebou a delší životností.