zpět

Oslavte Mezinárodní den muzeí! Kam se vypravit za ekologií a přírodou?

18. 5. 2023

Mezinárodní den muzeí každoročně připadá na 18. května. Letos je jeho ústředním tématem udržitelnost a zdravý život. K této příležitosti jsme tak připravili několik tipů na zajímavé akce a výstavy. Zaměřili jsme se samozřejmě i na ty s tématem přírody a ekologie, které můžete navštívit nejen dnes.

Na mezinarodní den muzeí a galerií se mnohé instituce otevírají zdarma.

Každoročně se k oslavám Mezinárodního dne muzeí zapojují muzea z celého světa a mnohé z nich se otevírají návštěvníkům zdarma nebo za zvýhodněné vstupné!

Kam vyrazit na Mezinárodní den muzeí? 

Tento den má připomínat důležitost muzeí, které uchovávají a prezentují kulturní dědictví a historii naší civilizace. Slaví se od roku 1977, kdy jej ustanovila Mezinárodní rada muzeí. V České republice je jeho oslava tradičně spjatá s pořádáním Festivalu muzejních nocí. Letos se uskuteční již 19. ročník této akce – začíná 19. května a potrvá až do 16. června.

Kam za přírodou a ekologií (nejen dnes)?

Ekologický festival Eko planeta

  • Kroměříž, 27. až 28. května 2023

Výstaviště v Kroměříži zve na první ročník ekologického festivalu. Vystavovat na něm budou výrobci biopotravin či prodejci elektromobilů a dalších technologií a služeb, které přispívají k ochraně a obnově čistého životního prostředí.

Více informací >

Výstava Ekologické zemědělství. Zodpovědná volba

  • Kutná Hora, 1. dubna 2022 až 31. května 2023

Může ekologické zemědělství skutečně oživit krajinu, chránit přírodní zdroje a produkovat potraviny bez chemických reziduí? Na to odpovídá výstava v Muzeu českého venkova o ekologickém zemědělství, která představuje i aktuální výzvy zemědělců – změny klimatu, snižování biodiverzity i vyčerpávání neobnovitelných přírodních zdrojů.

Více informací >

Výstava Rašeliniště a rašelinné louky v Beskydech

  • Frýdek-Místek, 13. dubna až 11. června 2023

Výstava V Muzeu Beskyd návštěvníky seznamuje s velmi vzácným biotopem – rašeliništi v Moravskoslezských Beskydech, která jsou domovem vzácných mechorostů i ohrožených kvetoucích rostlin.

Více informací >

Výstava Poklad na stříbrném Labi

  • Ústí nad Labem, 20. ledna až 30. července 2023

Poznejte přírodní krásy labského údolí a objevte jeho výjimečnost. Výstava zároveň upozorňuje na zásahy člověka do tamní přírody a proměny, které kvůli působení lidské činnosti v oblasti nastaly. Připravilo ji Muzeum města Ústí nad Labem.

Více informací >

Výstava My jsme Země

  • Praha, 25. dubna až 27. srpna 2023

Umělecko-ekologického projekt My jsme Země/We are Earth zve do Národního zemědělského muzea v Praze. Díla zrcadlí klíčové ekologické problémy prostřednictvím tváří lidí, čímž znázorňují myšlenku: „To, co děláme Zemi, se nám jednou vrátí.“

Více informací >

Výstava Czech Nature Photo 2023

  • Praha, 11. května až 3. září 2023

Zhlédněte ty nejlepší snímky přírody celého světa pořízené českými a slovenskými fotografy, které vzešly ze 7. ročníku soutěže Czech Nature Photo. K vidění jsou v pražské galerii Czech Photo Center.

Více informací >

Výstava Earth

  • Praha, 26. dubna až 24. září 2023

Naše společnost nevnímá původní zdroje, jejich původní smysl ani hodnotu. To je ústřední myšlenka výstavy v pražském Atriu na Žižkově, která představuje nejběžněji využívané přírodní suroviny v jejich původní i průmyslové podobě.

Více informací >

Sezónní program v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré

  • Lysá nad Labem, 29. dubna až 29. října 2023

Prožijte atmosféru plnou tradičních řemesel ve vesnici s přilehlými bylinnými zahradami, kde jsou rostliny obhospodařovány ekologicky. Nahlédnete tak do produkce firmy Botanicus, která je výhradně ekologická, nepoužívá průmyslová hnojiva, chemické postřiky a stimulátory.

Více informací >

Výstava Agrolesnictví – příležitost pro krajinu a zemědělství

  • Kutná Hora, 13. května 2021 až 1. ledna 2024

Seznamte se s agrolesnictvím, zemědělským systémem, který může zemědělcům pomoci vypořádat se lépe s klimatickými změnami. O zajímavém systému hospodaření se dozvíte Muzeu českého venkova, které je jednou z poboček Národního zemědělského muzea.

Více informací >

Zdroj: Český výbor ICOM, Asociace muzeí a galerií ČR
Foto: istockphoto.com