zpět

Odpad není k zahození: Edukační program, který vede děti k environmentálně prospěšnému zacházení s odpadem

29. 6. 2023

Také máte doma v šuplíku starý mobil nebo v garáži starou ledničku pro případ, že se ještě někdy může hodit? Ale ten okamžik už roky nepřichází a vy přesně nevíte, kam toto vysloužilé elektro vlastně odevzdat?  A že nenecháváte věci opravovat, ale stále nakupujete nové? Tak právě proto je tady edukační program Odpad není k zahození, který si klade za cíl ukazovat už dětem od mateřinek cestu uvědomělejší spotřeby, správného nakládání s elektroodpadem a důležitost recyklace. 

Za vznikem programu Odpad není k zahození, který je určen dětem od mateřských škol až po poslední ročníky základních škol, stojí společnost REMA Systém, která se zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrozařízení a je rovněž autorem projektu Chytrá recyklace. Metodické materiály primárně připravila pro školy zapojené do svého projektu Zelená škola a hlavním motivem byla obava, že elektroodpad bývá v odpadovém vzdělávání velmi často opomíjen, přestože v současné době představuje nejrychleji rostoucí druh odpadu.

Certifikovaný edukační program

Vzdělávací program vznikal ve spolupráci s neziskovou organizací Botič o. p. s., ze střediska ekologické výchovy Toulcův dvůr, která je certifikovaným poskytovatelem environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty, členem zapsaného spolku Toulcův dvůr a Sítě středisek ekologické výchovy Pavučina. Na konci roku 2022 se společnost REMA Systém rozhodla rozsah programu ještě rozšířit a současně ho poskytnout v rámci osvěty zcela zdarma všem zájemcům. Veškeré materiály tak nyní mohou využívat nejen Zelené školy, ale také další školská zařízení, vedoucí zájmových kroužků, rodiny s dětmi, obce nebo firmy v rámci svých edukačních aktivit. 

Učme se v širších souvislostech

Program, který obsahuje téměř 400 stran edukace, je dle věku dětí rozdělen do 4 celků a zahrnuje precizně připravené pracovní listy, metodiky a informační podporu pro každou z věkových kategorií. Aby téma elektroodpadu nebylo řešeno izolovaně, je zasazeno do širších souvislostí zacházení s odpadem obecně. Důraz je kladen na předcházení vzniku odpadu, jako jeden z klíčů k řešení globálních problémů životního prostředí. Cílem programu je dovést děti k jednání, které je v oblasti nakládání s odpadem co nejšetrnější k životnímu prostředí. Děti primárně pracují s pracovními listy, které doplňují další tištěné materiály. Jejich průvodci programem jsou Anténie a Smafon -  kreslená dvojice vysloužilých mobilních telefonů.


Přesah do online prostředí

Novinkou programu je online prostředí plné výzev. Interaktivní úkoly jsou provázány s pracovními listy a jsou nejen atraktivním zpestřením běžné školní výuky, či opakování v hodinách, ale mohou být zcela samostatným a zábavným zdrojem informací pro děti a rodiče na doma.

  • Online úkoly jsou připraveny pro všechny věkové kategorie dětí a najdete je na našem webu ZDE.


Interaktivní hra Recykloboti zachraňují planetu

Další možností, jak se s dětmi vzdělávat a bavit současně je hra Recykloboti zachraňují planetu. Děti se v této hře vžívají do role Pračkobota a pomáhají mu uklidit planetu od vysloužilých elektrospotřebičů a současně si uvědomují, jak každý můžeme svou malou změnou přispět k ochraně životního prostředí.

  • Hra má 4 levely a můžete si ji zahrát na našem webu jak z počítače, tak z mobilu. Hrajte ZDE.

Foto: Chytrá recyklace