zpět

Náušnice, brože nebo bytové doplňky vyrobené z eletroodpadu?

10. 12. 2021

Díky designérkám značky Trash Made pořídíte sobě nebo vašim blízkým nejenom něco pro radost, ale pomůžete i životnímu prostředí. V projektu již deset let přetváří elektroodpad ve šperky a designové poklady.



Projekt Trash Made byl poprvé představen na mezinárodní přehlídce designu Designblok před více než deseti lety. Designérky a umělkyně Anna Kozová, Jana Chaklosh a Linda Čihařová navrhují každoročně různé designové předměty z materiálů, které byly dříve součástí vyřazených nebo nefunkčních elektrospotřebičů. Své blízké tak můžete obdarovat originálními šperky či bytovými a módními doplňky, které budou díky recyklaci sloužit další léta. Vývoj elektrospotřebičů jde neustále dopředu a produkuje odpad, který generuje další materiály. Kolekce designérek jsou proto omezeny počtem kusů, protože jejich návrhy vycházejí z „nabídky“ materiálů aktuálně recyklovaného elektroodpadu.

Mnoho předmětů Trash Made vzniklo z komponent, které obsahují elektronické materiály. Ať už jsou to počítačové součástky, elektronické karty, pevné disky reproduktory nebo kabely. „Při vybírání vhodných materiálů z elektroodpadu musejí mít designérky velkou představivost. Pro laika je totiž poměrně obtížné vidět v hromadě odpadu budoucí náušnice, nástěnné hodiny nebo mísu. Designérky tak dopředu přemýšlejí nejenom o funkčnosti, ale také o estetice návrhu. Větší časová náročnost ale rozhodně stojí za to, protože vzniklo mnoho krásných a užitečných věcí,“ dodává Zdeňka Kladníčková, manažerka projektu Trash Made.

Materiály pro výrobu šperků se časem mění

Designérky, které navrhují kolekci Trash Made, ale musí počítat s tím, že nemají pokaždé k dispozici stejný materiál. Ještě před několika lety bylo třeba možné vyrobit manžetové knoflíčky z tlačítek telefonů ze starých telefonních budek. Telefonní budky už ale z veřejného prostoru až na výjimky zmizely a stejně tak zmizí možnost vyrobit z nich manžetové knoflíčky.   

Designové předměty Trash Made přinášejí kromě zdařilého designu a praktického využití také unikátní příběh, který je ke každému připojen společně s originálním názvem. Vznikla tak třeba Motýlí mísa z barevných slaboproudých drátků, nástěnné hodiny Disco time vyrobené z pevných disků ze serverů a počítačových pamětí, náušnice Čaromotýli a Ginkgo z fólií z LCD monitorů nebo zvířecí brože z nepovedených desek plošných spojů.

Většina designových předmětů Trash Made je vyrobena ručně a na výrobě některých z nich se podílejí také zaměstnanci a klienti chráněných dílen. Jejich zapojení je vždy přizpůsobeno typu zdravotního omezení. 

Předpokladem pro to, aby mohly designové předměty vůbec vzniknout, je správná recyklace

Osvětě o správné recyklaci elektroodpadu se věnuje vzdělávací projekt Chytrá recyklace, který stejně jako projekt Trash Made založila společnost REMA Systém. „Žijeme v konzumní společnosti, s čímž souvisí velké množství elektrospotřebičů a elektrozařízení, které každý den používáme. Tím, jak se neustále zdokonalují technologie a častěji se využívají, vzniká logicky pořád víc elektroodpadu. Pokud ale víme, jak co nejvíc materiálů správně zrecyklovat, pomáháme významně snížit zátěž pro životní prostředí. Elektroodpad pak může sloužit dál v jiné podobě, což je právě příklad projektu Trash Made,“ říká koordinátorka projektu Chytrá recyklace Pavlína Sporková. 

Zdroj: text i fotografie REMA Systém