zpět

Dejte starému nábytku druhou šanci

27. 2. 2023

Jak už řekl perský básník Rúmí: „Život je rovnováha mezi držením a pouštěním.“ Někdy si to ani neuvědomujeme a vše se děje zcela přirozeně. Jindy nám dá zase řádně zabrat, abychom si něco udrželi, nebo to naopak dokázali opustit. Každopádně akt uvolnění dává perspektivu, pomáhá nám dobít energii a vytváří prostor věcem nebo činnostem, které nám dělají radost. 

Pojďme se tentokrát zaměřit na nábytek. Jak o něj pečovat, pořizovat ho a opouštět v souladu s udržitelným způsobem života.

Jak na údržbu a opravy

Pokud máte doma nábytek z masivu, můžete si gratulovat. Při troše péče se z něho budou radovat i další generace. Tento nábytek zbytečně nevystavujte vlhkosti. Obecně má rád stabilní pokojovou teplotu, mimo žár krbových kamen nebo topení. Ideální není také jeho umístění na přímém slunci. K pravidelné starostlivosti je nejvhodnější obyčejná prachovka. Místa s větším zašpiněním přetřete vlhkým hadříkem namočeným v mýdlové vodě a potom vysušte. Pokud se vám stane, že vám na nelakovaném nábytku zůstane kolečko od mokré sklenice, můžete si pomoci babskou radou a místo vyčistit bílou zubní pastou smíchanou s troškou jedné sody. Na regeneraci dřeva je také vhodný přírodní včelí vosk. Na drobné škrábance jsou k mání opravné fixy. 

Údržba nábytku z lamina je celkem jednoduchá a můžete použít i čističe na alkoholové bázi, určené na tento nábytek. 

Pokud máte doma ratanový nábytek, použijte pro jeho čištění směs 200 ml teplé vody a šťávu z poloviny citrónu. Pro obnovení lesku následně přetřete hadříkem s pár kapkami lněného oleje. 

Na látkové sedačky a křesla je nejlepší jít pravidelně s vysavačem, aby se nikde neusadil prach. Drobné nehody řešte hlavně rychle. S mastnou skvrnou si poradí kyselina citronová nebo ocet, na čokoládu zabírá studená voda se žlučovým mýdlem nebo jarem. Na žvýkačku už určitě znáte trik s mrazákem nebo ledem. Pokud už je potřeba vetší zásah, jistotou je profesionální strojové čištění, kdy sedačka bude zase jako nová. 

Dlouhé zimní večery jsou také ideální na drobné opravy nábytku. Šrámy a ťukance ve dřevě  stačí lehce přebrousit, naolejovat, případně zatmelit a přetřít barvou. Rozviklanou židli se šroubovými spoji stačí dotáhnout, lepené spoje už budou náročnější. Tady je potřeba židli rozebrat, jednotlivé spoje očistit, nanést nové lepidlo a zafixovat truhlářskými svěrkami po dobu schnutí. Ne každý má však doma vlastní dílnu, ale ani to už není problém. Všude po republice fungují komunitní sdílené dílny, kde vám poskytnou prostor, zapůjčí nářadí a přidají dobrou radu. Porozhlédněte se ve svém okolí, my máme třeba tipy na komunitní dílnu Ponk, nebo Fajnou dílnu v Ostravě.

Nákup nového, nebo upcyklace?

V každém věku a životní situaci máme jiné priority, a to i u výběru nábytku. Někomu udělá radost koupit si konečně ten vysněný designový kousek, po kterém už dlouho toužil a ví, že s ním chce zestárnout. Někdy se zase nechceme tahat z nájmu do nájmu s drahým nábytkem a koupíme si jen levnější kusy z nábytkových řetězců. 

Je tady ale ještě řada dalších báječných možností, které jsou ohleduplné k přírodě i vaší peněžence.  Ano, nezapomínejme na bazary, ReUse centra, nábytkové banky a půdy rodičů a prarodičů! Právě tam se ukrývá řada pokladů, perfektně se hodících k upcyklaci.

Upcyklací rozumíme proces přeměny nepotřebných nebo odpadních kousků, v našem případě nábytku, v kusy s lepší užitnou nebo uměleckou kvalitou. Zatímco tradiční výrobci nábytku vyrábějí z nově získaných zdrojů, často na úkor životního prostředí, upcyklací znovu využíváme už existující materiál, spotřebováváme méně energie a pomáháme snižovat uhlíkovou stopu.

Upcyklace není v našich domácnostech ničím novým a důvodem její vzrůstající obliby nejsou jen stále stoupající ceny v obchodech, ale také touha po originalitě a možnosti tvořit vlastníma rukama. K upcyklaci nábytku můžeme mít i emoční důvody – chceme si třeba zachovat kousek vzpomínek na prarodiče, dětská léta a vdechnout starému nábytku nový život. Na upcyklaci je také skvělé, že snižuje množství odpadu. 

A jak s upcyklací začít? Jednoduše! Starý kousek, například židli nebo skříň kterou jste si dovezli domů, umyjte, osmirkujte brusným papírem a začněte tvořit!

Pokud byste hledali inspiraci a radu jak na to, Pinterest je snad nevyčerpatelným zdrojem. 

Zdroj: Pinterest

Pokud si sami netroufáte, ale originál by se vám líbil, můžete navštívit například ateliér Chimaéra v Novém Boru nebo dílnu WasteFace, kde vzniká nábytek za hranicemi reality.

S upcyklací se můžete setkat také ve veřejném prostoru. V Kongresovém centru to jsou například židle a stolky ze starých propagačních tiskovin

Kde něco končí, něco nového začíná

Jsme na konci našeho povídání, kdy zbývá říct, jak starý nábytek důstojně opouštět… Ale protože vše se točí v kruhu, nečeká nás ani nábytek nic smutného, protože kde něco končí, něco nového začíná. Pokud už vám společnost vašeho starého nábytku nedělá radost, nevyhazujte ho, ale pošlete ho postě dál!

Nabídněte kamarádům, prodejte do bazaru, vyměňte na nábytkovém swapu, nebo podpořte dobrou věc a vybavení darujte do některého z azylových nebo dětských domovů. Pokud máte nábytek z 50.-60. let, uděláte jím velkou radost v domovech seniorů, kde ve velkém zřizují retro místnosti pro vzpomínkovou terapii.

Možná jste už slyšeli také o nábytkových bankách, které poskytují vybavení například samoživitelkám, nízkopříjmovým rodinám nebo zdravotně znevýhodněným. Čím dál oblíbenější jsou také Re-use centra, která už naleznete v každém větším městě. 

Možností pro to, jak darovat radost z pocitu získání a držení a současně jak se vesele zbavit něčeho, co už radost nedělá vám, je prostě skoro neomezená.

 

Foto: istockphoto.com