zpět

Chystáte se na jarní úklid? Nezapomeňte na staré elektrospotřebiče

8. 3. 2022

Blíží se období, kdy se mnozí z vás chystají k úklidům v bytech, domech, garážích. Ačkoli se jarní úklid týká většinou oblečení, důležité je nezapomínat ani na vysloužilé elektrospotřebiče a baterie, které je potřeba odevzdat k recyklaci.

Elektroodpad je nejrychleji rostoucím druhem odpadu na světě. Podle odhadů Organizace spojených národů vyprodukoval za rok 2021 každý člověk na planetě v průměru 7,6 kilogramů elektroodpadu, což znamená celkem asi 57,4 milionu tun. Správné recyklace se přitom dočká jen něco málo přes 17 % tohoto množství. Ve vysloužilém elektru se přitom skrývá velké množství cenných druhotných surovin a vzácných kovů jako zlato, stříbro, měď, platina nebo kobalt.

Chci odevzdat spotřebiče k recyklaci. Kam s nimi?

Přesto, že se stále rozšiřují možnosti, jak se nepotřebných elektrospotřebičů ekologicky „zbavit“, ne každý pro to má vhodné podmínky. Jde třeba o občany z okrajových částí regionů, kteří mají daleko sběrné dvory, případně jim nevyhovuje jejich otvírací doba, nebo o ty, kteří nejsou majiteli auta a museli by tak žádat o pomoc třeba souseda. Na řadě míst také chybí kontejnery určené pro sběr malých spotřebičů.

Právě tyto důvody vedly ke vzniku bezplatných služeb Buď líný a re:Balík, díky kterým mohou občané odevzdat spotřebiče a baterie bezplatně k recyklaci ze svých domácností. Využít odvozu odpadních elektrozařízení však mohou i firmy a veřejné instituce, stačí se pouze zaregistrovat do systému pro sběr, svoz a zpracování na stránkách www.rema.cloud.

Služby poskytují společnosti REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení, baterií, akumulátorů a solárních panelů. „Pro odvoz velkých elektrozařízení mohou domácnosti využít naši službu Buď líný. Je zdarma a objednat si ji lze po telefonu či online. Pro odevzdání menšího množství elektra do váhy 10 kilogramů pak slouží služba re:Balík. Staré elektro jednoduše zabalíte do krabice, založíte u nás online objednávku, vytisknete si speciální štítek, balík odnesete na nejbližší poštu a na naše náklady jej odešlete. Pro více informací navštivte web www.budliny.cz nebo volejte zdarma na linku Chytré recyklace 800 976 679, kde vám rádi poradíme“, říká Barbora Stárková, z oddělení komunikace a marketingu společností REMA.

Více informací najdete na www.rema.cloud, www.budliny.cz a www.rema.cloud/re-balik/.

Zdroj: REMA