4

Poklady pod krytem

Poklady pod krytem

Uvnitř některých elektrospotřebičů se skrývají baterie, které jim dávají život, tedy energii. Víte, co to baterie vlastně jsou a jak fungují? 

Já vím! Baterie jsou malá zařízení, která díky chemickým procesům vytvářejí elektrický proud. V chytrých telefonech jsou nejčastěji lithium-iontové baterie (Li-ion).

Vůbec prvním, kdo si vzniku napětí všiml, byl italský lékař Galvani – elektrolytem byla v jeho případě tekutina v žabích stehýnkách. Stehýnka na kovové podložce sebou škubala při dotyku nástrojů z jiného kovu. První opravdový článek potom sestavil fyzik Alessandro Volt. Pojďme si jednu takovou baterii sestrojit! 

Ale baterie nejsou tím jediným, co elektrospotřebiče ukrývají. Obsahují také spoustu vzácných kovů, jako je například stříbro, palladium apod., které jsou opravdovým pokladem.

Úkol č. 1

Zkuste si sestavit vlastní baterii z domácích komponentů.

Úkol č. 2

Vyberte alespoň 5 států, kde se těží vzácné kovy (tantal, hliník, zlato, platina, měď) pro výrobu elektrospotřebičů.

Vyhodnotit úkol

Víte, že:

Recyklací elektroniky chráníme životní prostředí?

Mobilní telefon nebo notebook obsahuje až 17 vzácných kovů. Těžba vzácných kovů je ale k přírodě velmi nešetrná, často se při ní využívají silné kyseliny nebo jiné nebezpečné chemikálie. Pomocí recyklace můžeme vzácné kovy získat a znovu využít pro výrobu nových elektrospotřebičů.