Lednice a klimatizace
Lednice a klimatizace patří do skupiny elektrozařízení, kterou zákon o výrobcích s ukončenou životností nazývá zařízení pro tepelnou výměnu.
Co sem patří?
Zákon o výrobcích s ukončenou životností řadí lednice
a klimatizace do skupiny zařízení pro tepelnou výměnu.
- Chladničky
- Mrazničky
- Zařízení automaticky poskytující chlazené výrobky (výrobníky ledu, výdejní automaty s chlazením apod.)
- Klimatizační zařízení
- Odvlhčovací a zvlhčovací zařízení
- Tepelná čerpadla
- Elektrické radiátory
Proč recyklovat?
Protože recyklací ve speciálních recyklačních závodech lze získat téměř všechny suroviny, ze kterých byly lednice a další elektrospotřebiče původně vyrobeny. Tyto materiály je možné používat stále znovu a znovu. Neztrácejí totiž své vlastnosti ani při opakovaném zpracování.
Chraňme přírodu
Správným tříděním a efektivní recyklací vysloužilých elektrospotřebičů můžeme společně předcházet unikání nebezpečných látek do ovzduší, jako například freonu ze starých ledniček, který přispívá k ničení ozonové vrstvy Země.
Víte, že:
Jedna stará lednice může škodit ovzduší stejně jako rok ježdění v autě?Bezmála 400 gramů freonu, který staré ledničky obsahují, má na naši ozónovou vrstvu obdobný účinek jako emise 4,3 tun oxidu uhličitého. Freon z jedné staré lednice může poškodit ovzduší stejně, jako byste s autem, které má benzínový motor a spotřebu 7l/100 km, ujeli vzdálenost 27 tisíc kilometrů.
Jak probíhá recyklace lednice?
Nejprve se odsaje maximální množství chladiva a oleje. Směs je poté termicky rozdělena na plynné chladivo a tekutý olej. Odsátý freon se stlačí a podchladí, a díky tomu vzniká trvale zkapalněný freon.
Poté se hydraulickými nůžkami vystřihne kompresor, odstraní se sklo, dřevo a rtuťové spínače i kondenzátory. Znovupoužitelné materiály se vytřídí. Materiály, které již nelze znovu využít, se ekologicky likvidují.
Nakonec je korpus chladicího zařízení převezen na linku k rozdrcení. Z drtě se odděluje PUR pěna. Ta se dále rozemele na PUR prášek, který se využívá k výrobě sorbentu, plastbetonu či jako alternativní palivo v cementárnách.
Při drcení se oddělí také drcený ocelový plech, směs plastů a směs nekovových materiálů, jako je hliník a měď. Po roztřídění na čisté materiály jsou tyto suroviny využity pro výrobu nových produktů.
Víte, že:
Lednice je hotová zásobárna druhotných surovin?Z běžně velké lednice můžeme díky recyklaci dále využít přes 35 kg železa, téměř 15 kg plastů, necelých 5 kg kovů, jako například hliník a měď, ale také třeba sklo nebo izolaci.
Jak odevzdat k recyklaci
Nakupuji nový spotřebič
- Odevzdejte v prodejně zdarma i ten starý, tzv. kus za kus
- Nechte si ten starý odvézt zdarma rovnou s dovozem nového
Nenakupuji nový spotřebič
- Odvezte vysloužilé elektro do sběrného dvora ve vašem městě
- Vyhoďte spotřebič do kontejneru na odpadní elektro
- Odevzdejte staré elektro v místě zpětného odběru
- Nechte si zdarma odvézt staré spotřebiče z domácnosti
Aktuality
Nové energetické štítky přinášejí přehledné značení spotřebičů
Od 19. března 2021 musejí být všechny spotřebiče z pěti vybraných skupin, například pračky, myčky nádobí či ledničky, opatřeny novým energetickým štítkem. Nově se stupnice energetických tříd vracejí k původní škále A až G a došlo i k úpravě informací, které štítky nesou.
Rok 2021 ve znamení delší životnosti a opravitelnosti elektroniky
V letošním roce můžeme očekávat implementaci řady evropských legislativních novinek a iniciativ, které cílí například na vyšší opravitelnost, delší životnost a celkově lepší udržitelnost elektroniky, včetně oblíbených smartphonů. Těch se loni globálně prodalo skoro 1,3 miliardy kusů, míra jejich recyklace však celosvětově dosahuje prozatím jen něco málo kolem 20 %.
Medaile na Olympiádě budou z recyklované elektroniky
Téměř 79 tisíc tun staré elektroniky posloužilo k výrobě přibližně 5 tisíc medailí, které nasadí na krk šampioni Letních olympijských a paralympijských her 2021 v Tokiu.
V pandemii se zvýšil počet černých skládek
Redukovat množství odpadu právě teď pomáhá dobrovolnická iniciativa spolku Ukliďme Česko. Zapojit se může každý, hlavní výhra je tablet.
Poraďte se na lince Chytré recyklace 800 976 679