zpět

Znáte REkrabičku a REkelímek? Inspirujte se, čím nahradit jednorázové plastové nádobí

30. 9. 2022

Oblíbenost alternativy vzít si jídlo či nápoj takzvaně s sebou v posledních letech výrazně vzrostla. A s ní bohužel i spotřeba jednorázových jídlonosičů a kelímků. Do boje proti nim se pustily české nápady jménem REkrabička a REkelímek. Jsou vratné, znovupoužitelné, stoprocentně recyklovatelné a až 400krát použitelné.

Co je hnacím motorem těchto nápadů? Nehezké statistiky. V České republice se denně vyhodí okolo 800 000 jednorázových kelímků na kávu, což je více než 3 000 tun odpadu ročně. Avšak jen z kelímků! Roční spotřeba jednorázového plastového nádobí dělá 20 000 tun odpadu. Mimo to, výroba každého obalu, který nakonec slouží třeba jen 20 minut, znamená i spotřebu materiálu a vody, a to platí i pro ty z bioplastu či papíru.

Důvodů, proč si nechat zabalit jídlo či nápoj ekologicky je mnoho

Pozitivní je, že si to uvědomují nejen autoři REkrabičky a REkelímku, ale spolu s nimi i přes 550 partnerských podniků, které se rozhodly vratné obaly na jídlo a nápoje nabízet. Své objednávky v nich zákazníci dostávají zabalené ekologicky – ve vratných kelímcích či krabičkách. Zaplatí za ně jen zálohu, kterou dostanou zpět po vrácení obalu v kterémkoli partnerském místě.

Zády k plastovému nádobí se však neotáčejí jen české restaurace, bistra a kavárny, ale i státy. Po letech diskuzí bude v Česku platit zákaz výroby a prodeje jednorázových plastových příborů, talířů, brček, nápojových kelímků nebo krabiček na jídlo z expandovaného polystyrenu.

Nový zákon sice delší dobu budil emoce, k vybraným jednorázovým výrobkům již však existuje řada opakovaně použitelných alternativ. 

7 tipů, jak se stravovat ekologičtěji 

1.    Plastová brčka nahraďte bambusovými či kovovými. Nebo ještě lépe, co je vůbec nepoužívat?
2.    Místo plastového příboru použijte kovový, případně dřevěný.
3.    Často si objednáváte kávu s sebou? Noste si vlastní přenosný kelímek.
4.    Po ruce se vždy hodí mít i láhev na vodu.
5.    Zastavte se na chvíli a snězte si jídlo přímo v restauraci.
6.    Potřebujete dát jídlonosiče do tašky? Mějte s sebou vlastní bavlněnou, jutovou nebo síťovanou tašku. 
7.    Navštěvujte podniky, které se snaží smýšlet také ekologicky. 

Každý můžeme vlastními malými krůčky přispět k ochraně přírody a šetřit cenné zdroje.

Foto: www.rekrabicka.cz