zpět

Nízký a vysoký tarif – který vám ušetří?

28. 6. 2022

Věděli jste, že pokud zapnete energeticky náročnější spotřebiče v určitou dobu, ušetříte? Pomůže vám s tím nízký tarif a dobře stanovená distribuční sazba. 

Poznejte rozdíl mezi nízkým a vysokým proudem

Nízký proud, taky noční proud, je pojmenování pro sníženou cenovou sazbu za elektrickou energii. Vysokým proudem, taky denním proudem, se rozumí elektrická energie, za kterou platíte plnou cenu.

Dříve se rozlišoval denní a noční tarif (proud). Domácnosti zaplatili během dne vyšší cenu za elektřinu a za noc zase nižší. Dnes už je celý proces složitější. Distributoři se více zaměřují na upřesnění jednotlivých časů, kdy se zapnutí levnějšího tarifu vyplatí. Vliv má počasí, den v týdnu, roční období nebo vaše umístění. Nízký proud se spouští v různých regionech jinak a řídí ho centrála za pomocí hromadného dálkového ovládání. 

Proč existují dvě sazby

Distributoři vám nabízí jednotarifní nebo dvoutarifní sazbu. Pokud máte nízkou spotřebu energie, používáte jednotarifní sazbu a za elektřinu platíte po celý den stejně.

Jakmile používáte náročnější spotřebič jako je bojler nebo přímotop, zkonzumujete daleko více energie. Díky střídání vysokého a nízkého tarifu upravují distributoři výkyvy napětí v elektrické síti. Velká spotřeba je tak rozložena do celého dne a nedochází k extrémním výchylkám.

Nastavte si správnou distribuční sazbu

Stále existují domácnosti, které mají distribuční sazbu nastavenou špatně. Často se to týká novějších domů, kde si majitelé nechali zavést elektřinu během výstavby. V této době máte jako vlastník právo pouze na elektřinu v jednom tarifu.

Pokud máte doma bojler, přímotop, tepelné čerpadlo nebo elektromobil, můžete si zažádat o zařazení do jiné distribuční sazby. Začnete tak odebírat levnější elektrickou energii.

Šetřete s nízkým tarifem

Rozdíl mezi spotřebou vybraného zařízení v nízkém a vysokém tarifu se liší podle distribuční sazby, kterou používáte. Občas je rozdíl téměř zanedbatelný, někdy naopak opravdu velký.

Existují náročnější spotřebiče, které nízký tarif využívají. Patří mezi ně výše zmíněné ohřívače vody, přímotopy i elektrokotle. Ty jsou napojeny na elektroměr speciálním rozvodem, díky kterému se zapnou pouze během nízkého tarifu. Za vysokého nefungují. Pokud ale máte doma větší spotřebiče, které nepoznají rozdíl mezi tarify, jejich zapnutí si můžete naplánovat. Jde například o pračku, sušičku nebo myčku. Svou spotřebu tedy snížíte, když právě tyto domácí pomocníky zapnete v době nízkého proudu. Stačí si od svého distributora zjistit časy tarifů.

Náš tip: zkombinujte nízký tarif a úspornějším spotřebičem

Roční spotřeba elektrické energie se u jednotlivých spotřebičů výrazně liší. Pokud při nákupu například nové pračky zohledníte energetickou třídu, počáteční investice se vám v nákladech brzy vrátí. Pro větší přehled v energetických štítcích si přečtěte náš minulý článek.