zpět

7 tipů na filmy spjaté s přírodou a ekologií

23. 2. 2023

Zimní období přímo vybízí ke klidnějším aktivitám v teple domova. Uvařte si horký čaj, zachumlejte se do deky a pusťte si snímek, u kterého se i něco zajímavého dozvíte. Co vám doporučíme? Jakožto milovníci přírody a nadšenci do ekologie přinášíme 7 dokumentů, které upozorňují na aktuální problémy, s nimiž se lidstvo a planeta potýká.


Seřadili jsme je podle hodnocení, které snímky mají na Česko-Slovenské filmové databázi (ČSFD).

David Attenborough: Život na naší planetě

Hodnocení z ČSFD: 95 %

Málokterý film je v ČSFD lépe hodnocen. Známý moderátor a popularizátor přírodních krás David Attenborough v něm přinesl v roce 2020 důležité svědectví. V novém dokumentu se ohlíží za svým životem a historií vývoje života na Zemi. V roli vypravěče sdílí své znepokojení nad současným stavem planety a truchlí nad ztrátou divočiny, avšak přináší i naději a přichází s vlastní vizí budoucnosti.

Trailer


 

Domov aneb Kam směřuje naše cesta

Hodnocení z ČSFD: 87 %

Pohlédněte na Zem z ptačí perspektivy. Snímek z roku 2009 od světoznámého fotografa a odborníka na leteckou fotografii plný dechberoucích záběrů úchvatné přírody, avšak i pohledů méně líbivých. Film natáčený v padesáti zemích seznamuje se současnými problémy z oblasti životního prostředí (globální oteplování, kácení deštných pralesů, ztráta biodiverzity, ubývání přírodních zdrojů a migrace lidí).

Celý film na YouTube


 

Cowspiracy – Klíč k udržitelnosti

Hodnocení z ČSFD: 83 %

Producenti Kip Andersen a Keegan Kuhn uvedli v roce 2014 dokument zkoumající kontroverzní téma – produkci masa. Pokládají si palčivou otázku, proč velké světové organizace na ochranu životního prostředí mlčí o této ekologické hrozbě. Nahlédněte spolu s filmaři do zákulisí velkých organizací, jako je například Greenpeace.

Trailer

 

The True Cost

Hodnocení z ČSFD: 82 %

Jaká je skutečná cena za naše oblečení? Dokument z roku 2015 z prostředí oděvního průmyslu se vydává do zemí, jako jsou Kambodža nebo Bangladéš. Rychlá móda je problém, o kterém všichni vědí, přesto je důležité připomínat si původ takzvané konfekce z obchodních řetězců i život těch, kteří za její výrobou stojí. Po zhlédnutí se budete do své šatní skříně dívat jinýma očima.  

Trailer


 

Seaspiracy: Pravá tvář udržitelného rybolovu

Hodnocení z ČSFD: 81 %

Snímek z roku 2021, který v loňském roce rozvířil na českých sociálních sítích spoustu diskuzí. Autor filmu Ali Tabrizi chtěl původně natočit dokument o oceánu. Během tvorby však narazil na nespočet problémů, které souvisí s dopady rybolovu na životní prostředí, a dochází k závěru, že udržitelný rybolov je utopie.

Trailer


 

Planeta Česko

Hodnocení z ČSFD: 77 %

První celovečerní film o české přírodě. Režisér a kameraman Marián Polách zblízka zprostředkovává fascinující dobrodružství zvířat a rostlin z naší krajiny. Prožijte vzrušující výpravu za tetřevy, sysly, ledňáčky, muflony, bobry, modrajícími žabáky a desítkami dalších hrdinů. Některé z nich možná ani neznáte – divočina přitom začíná hned za vašimi dveřmi!

Trailer


 

Mý věci

Hodnocení z ČSFD: 65 %

Na závěr máme jeden odlehčenější tip. Finský autobiografický snímek, ve které před sebe režisér a zároveň hlavní hrdina Petri postavil netradiční výzvu. Všechny své věci zavřel do skladiště a každý den po dobu jednoho roku si z něj může vzít jen jeden předmět. Společně s protagonistou se zamyslíte nad tím, co opravdu potřebujete ke svému životu.

Trailer

Zdroj: csfd.cz, Netflix
Foto: istockphoto.com