zpět

5 tipů na jednoduché velikonoční tvoření, které zvládnete i s malými dětmi

4. 4. 2023

Velikonoce klepou na dveře. Co se ještě před nimi kreativně vyřádit? Máme pár tipů na snadné a originální tvoření. Využijete při něm věci, které by jinak pravděpodobně putovaly do popelnice. Navíc zabavíte děti i sebe a za pár korun si tematicky vyzdobíte domov.

Velikonoční dekorace si zvládnete jednoduše vyrobit sami a za pár korun.

Co je potřeba? Připravte si skořápky od vajíček, slupky od cibule, starší změklé brambory, ruličky z toaletního papíru, kartonové obaly od vajec a jdeme na to.

Osení do vaječných skořápek

Na pěknou dekoraci v podobě osení je nyní opravdu za pět dvanáct. Ale nebojte, s řeřichou to stihnete. Vsypte ji do skořápek s vlhkou buničinou, vatou nebo kuchyňským ubrouskem a pořádně zalijte. Už během 24 hodin ze semínek vykouknou klíčky a do čtyř dní pěkně vyroste. Skvělé navíc je, že výhonky následně i spotřebujete. Výborně doplní pomazánky, saláty nebo obyčejný chleba s máslem.

Řeřicha se krásně rozroste do několika mála dní.

Zvířátka z ruliček z toaletního papíru

Spotřebovali jste toaletní papír nebo papírové utěrky? Ruličku nevyhazujte, můžete ji přetvořit v celou řadu velikonočních zvířátek. Zajíčci, kuřátka, ovečky, kreativitě se meze nekladou. Nápadů a inspirace najdete například na Pinterestu nespočet.

K ruličce si připravte barevné papíry, fixy, lepidlo a nůžky. Určitě přijdou vhod i takové kreativní vychytávky, jako jsou nalepovací oči, bambulky na tvoření, chlupaté drátky, pírka nebo barevná látková dekorativní plsť.

Z ruliček z toaletního papíru snadno vyrobíte celou řadu zvířátek.

Rozstříhejte kartonové obaly na vejce

Obdobně se dá kouzlit i se zbylými obaly na vajíčka. Nachystejte si nůžky, štětce a barvy, případně i další propriety jako k ruličkám z toaletního papíru. Poté už popusťte uzdu své fantazii nebo opět vsaďte na nápady z Pinterestu.

Obaly od vajec lze proměnit v pěknou velikonoční dekoraci.

Obarvěte vajíčka cibulovými slupkami

Během velikonočních svátků rozhodně nepatří do koše ani slupky z cibule. Respektive, než je vyhodíte, obarvěte s nimi ještě vajíčka. S pomocí nitě, starých silonek a různých lístků a květů na skořápkách vajec vytvoříte líbivé vzory.

Razítka z brambor

Povaluje se vám mezi zeleninou pár nehezkých kousků brambor? Vezměte do ruky nůž a rozkrojte je tak, aby rovná plocha co nejvíce připomínala tvar vajíčka. Následně do ní vykrojte různé vzory a razítko je na světě. Vytáhněte barvy, bramborové razítko v nich obarvěte a následně obtiskněte na papír. Můžete tak vytvořit například originální velikonoční přáníčka nebo dočasné sváteční obrázky do rámečků, které zdobí váš domov.

Foto: Pinterest.com, istockphoto.com

Odpad není k zahození: Edukační program, který vede děti k environmentálně prospěšnému zacházení s odpadem

Také máte doma v šuplíku starý mobil nebo v garáži starou ledničku pro případ, že se ještě někdy může hodit? Ale ten okamžik už roky nepřichází a vy přesně nevíte, kam toto vysloužilé elektro vlastně odevzdat?  A že nenecháváte věci opravovat, ale stále nakupujete nové? Tak právě proto je tady edukační program Odpad není k zahození, který si klade za cíl ukazovat už dětem od mateřinek cestu uvědomělejší spotřeby, správného nakládání s elektroodpadem a důležitost recyklace. 

Oslavte Mezinárodní den muzeí! Kam se vypravit za ekologií a přírodou?

Mezinárodní den muzeí každoročně připadá na 18. května. Letos je jeho ústředním tématem udržitelnost a zdravý život. K této příležitosti jsme tak připravili několik tipů na zajímavé akce a výstavy. Zaměřili jsme se samozřejmě i na ty s tématem přírody a ekologie, které můžete navštívit nejen dnes.

11 pravidel správné péče o pračku. Jak se o ni starat, aby dlouho a dobře sloužila?

Pračka se stala spotřebičem, bez kterého si v našich končinách většina lidí nedokáže život představit. Její pořízení však může být pro mnohé nákladná záležitost. Proto zpravidla chceme, aby dlouho sloužila. Osvojte si základní pravidla, jak správně o pračku pečovat a jak ji čistit. Odmění se vám nejen dokonale vypraným prádlem, ale často i nižší spotřebou a delší životností.