zpět

Recykloboti zachraňují planetu

19. 4. 2022

Interaktivní webová hra vzdělávacího projektu Chytrá recyklace učí děti, proč a jak správně třídit vysloužilé elektrospotřebiče a nabádá  k ochraně přírody.



Pobavte se se svými dětmi u vzdělávací webové hry s názvem Recykloboti zachraňují planetu. Vžijte se do role Pračkobota a pomozte mu uklidit planetu od vysloužilých elektrospotřebičů. Nejenže si užijete spoustu legrace, ale také se dozvíte spoustu zajímavých informací o různých druzích odpadů i důvody, proč je nutné vysloužilé elektro správně třídit a tím ho předat k recyklaci. Cílem hry je podpořit v dětech zájem o ochranu životního prostředí a zábavnou formou je vzdělávat v oblasti správného nakládání s odpady.
 

Hru „Recykloboti zachraňují planetu“ mohou děti hrát přímo na webu Chytré recyklace www.chytrarecyklace.cz/recykloboti. Je rozdělena do čtyř levelů obtížnosti s tím, že každý level obsahuje několik samostatných edukativních miniher, ve kterých děti plní úkoly v roli hlavního hrdiny Pračkobota. Hra je určena dětem ve věku od šesti do patnácti let, s pomocí rodičů si ale hru užijí i menší děti předškolního věku. 

Autorem projektu Chytrá recyklace jsou kolektivní systémy REMA (REMA Systém, a.s. a REMA Battery, s.r.o.), které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení, baterií a akumulátorů a rovněž se zaměřují na edukaci široké veřejnosti v oblasti správného nakládání s vysloužilými elektrospotřebiči. Zvláštní pozornost je věnována dětem, kterým hravou formou představuje a vysvětluje důvody, proč je důležité třídit vysloužilé spotřebiče a jak s ním nakládat.

Zábava a vzdělávání ve 4 herních úrovních

Level 1
cílí na to, aby děti chápaly dopady lidské činnosti na planetu a cítily potřebu ji chránit. Úvod hry se odehrává v krajině negativně poznamenané lidskou činností na znečištěném povrchu planety Země. Učí děti, že i ony mohou pomoci planetě tím, že budou správně třídit odpad. V roli Pračkobota hráči sbírají různé druhy pohozeného odpadu, dozvídají se jeho materiálové složení, délku rozkladu v půdě, jaké skýtá nebezpečí a hlavně, jak je správně roztřídit a tím předat k recyklaci.

     

Level 2 se zaměřuje na vzdělávání dětí v oblasti nerostných surovin a nebezpečného odpadu. Hra se odehrává v dole, který dříve sloužil pro těžbu zlata a cenných kovů. Po jejich vytěžení se ale proměnil v jednu velkou skládku, ze které se do půdy uvolňují nebezpečné látky. Úkolem hráče je důl co nejdříve opustit. Cestu ven lemují informace o nerostných surovinách jako je třeba zlato, stříbro, kobalt a uhlí a o nebezpečných látkách obsažených v elektrozařízeních. Aby útěk z dolu nebyl tak jednoduchý, čeká na hráče spousta úkolů a navíc jim v cestě brání nebezpečná rypadla, pohyblivý jeřáb nebo důlní strážce Chapadlák.

     

Level 3 se věnuje edukaci v oblasti vysloužilých elektrozařízení a různých typů světelných zdrojů. Hráč se nachází ve staré továrně plné elektrozařízení, drátů a dalšího odpadu. Jeho úkolem je rozsvítit továrnu tak, aby mohl roztřídit odpad a obnovit její provoz. Při tom se dozví, jak identifikovat předměty, které na první pohled jako vysloužilá elektrozařízení nebo baterie nevypadají – sluchátka, svítící tričko, nabíječka na mobil apod.

     

Level 4 se odehrává opět na povrchu Země, který se již krásně zelená, a to díky Pračkobotovi a jeho usilovnému čištění planety. A aby na vše nebyl stále sám, poznává v tomto levelu kouzlo upcyklace a z odpadních elektrozařízení si může formou puzzle poskládat nové kamarády. Jeho svět se rozroste o Vysavačobota, Toustovačobota a Žárovkobotku, se kterými se může těšit na další dobrodružství.

     

Hra se dá v rodině nebo ve školní výuce využít jako inspirace k dialogu mezi dětmi a dospělými. Společně se mohou zaměřit na témata udržitelnosti a ochrany životního prostředí, zda děti vnímají vznik odpadu jako problém, zda se o odpadech a nakládání s nimi ve škole učí dostatečně, čeho si nejvíce všímají, jaké jsou pravidla a zvyky v jejich rodinách, zda lze u nich doma něco v oblasti třídění odpadů zlepšit a jak může každý malou změnou přispět k větší ohleduplnosti a péči o naši planetu.

 „V rámci našeho vzdělávacího projektu Chytrá recyklace jasnou a srozumitelnou formou odpovídáme na otázky - proč a jak třídit vysloužilé elektro, kam ho odevzdat i co se s ním následně děje či jak lze využít druhotné suroviny získané recyklací. Většina dospělé populace ví, jak na odpady, zaměřili jsme se proto na děti, kterým svět odpadů přibližujeme hravou formou v duchu motta Škola hrou. Věříme, že naše interaktivní vzdělávací hra děti zaujme, a že se i díky ní budou samy aktivně starat o to, jak zlepšovat prostředí, ve kterém žijeme,“ říká Barbora Stárková z oddělení komunikace a marketingu společností REMA a koordinátorka projektu Chytrá recyklace.

Webová hra: www.chytrarecyklace.cz/recykloboti
Video o hře: zde (YouTube kanálu Chytré recyklace).