zpět

Našli jste pod stromečkem nové spotřebiče a nevíte, kam s těmi starými?

12. 1. 2022

Vyzkoušejte bezplatnou službu odvozu vysloužilých elektrozařízení „Buď líný“, která vás nechtěného elektroodpadu pohodlně zbaví a předá jej k recyklaci.Češi třídí stále víc. Platí to nejen o každodenním odpadu z domácností jako je plast, papír nebo sklo, ale i v oblasti elektrospotřebičů. Těch se v Česku podle údajů Ministerstva životního prostředí vytřídí v rámci zpětného odběru 54,2 procent (údaje platné za rok 2019). Na jednoho obyvatele připadá za rok na 9,5 kg vytříděných eletrozařízení, což Českou republiku řadí mezi 10 nejlepších zemí Evropské unie. Stále ale máme co dohánět – třeba Norové a Švédi vytřídí elektroodpadu o polovinu více. Otázkou, proč se v Česku neodevzdává k recyklaci více elektroodpadu, může být hned několik.

Přesto, že se stále rozšiřují možnosti, jak se zbavit nepotřebných elektrospotřebičů ekologicky, ne každý pro to má vhodné podmínky. Jde třeba o občany z okrajových částí regionů, kteří mají daleko sběrné dvory, případně jim nevyhovuje jejich otvírací doba, nebo o ty, kteří nejsou majiteli auta a museli by tak žádat o pomoc třeba souseda. Na řadě míst také chybí kontejnery určené pro sběr malých spotřebičů.

Právě tyto důvody vedly ke vzniku služby „Buď líný“, která poskytuje odvoz starých spotřebičů přímo z domácností. Díky ní mohou lidé odevzdat k recyklaci jednoduše nejenom malé domácí spotřebiče, jako jsou fény, kuchyňské váhy, tyčové mixéry, holicí strojky a jiné, ale také ty objemnější a těžší - například pračky, myčky, lednice nebo televizory. Službu provozuje společnost REMA Systém, která se zabývá sběrem, tříděním a recyklací elektroodpadu. Služba je určená široké veřejnosti v celé České republice a je bezplatná.

V rámci služby lze realizovat tři typy svozů:

Spotřebiče od 10 kg

Pokud máte doma spotřebiče vážící dohromady alespoň 10 kilogramů, stačí je zabalit do krabice a objednat si na webu www.budliny.cz kurýrní službu, která krabici bezplatně vyzvedne. Máte-li v rodině nebo u sousedů více nepotřebných spotřebičů, můžete je nechat odvézt společně v jedné krabici. Ušetříte tak nejenom svůj čas, ale i životní prostředí. Do této váhové kategorie spadají menší elektrospotřebiče, není určena pro velké spotřebiče, jako jsou třeba pračky, myčky nebo lednice.

Spotřebiče nad 100 kg

Potřebujete-li se ekologicky zbavit velkých elektrospotřebičů, není potřeba nic balit - kurýr si pro ně přijede svozovým autem. Je ale potřeba počítat s tím, že služba neodveze jen jeden spotřebič, protože žádný neváží samostatně více než 100 kg. Podle tabulky na webu www.budliny.cz s orientačními vahami elektrospotřebičů váží pračka zhruba 55 kg, mrazák 25-30 kg a myčka 35-40 kg. Dosahují-li spotřebiče souhrnné váhy větší než 100 kilogramů, stačí opět navštívit web www.budliny.cz a odvoz spotřebiče si objednat. 

Spotřebiče do 10 kg

Pokud se vám nepodaří posbírat malé elektrospotřebiče do hmotnosti 10 kilogramů, není třeba zoufat. Spotřebič lze poslat k recyklaci také zdarma, a to v rámci služby re:Balík, společnosti REMA Systém. V balíku je možné poslat malé domácí elektrospotřebiče, jako jsou žehličky, fény, vrtačky, kalkulačky, tonery, akumulátory a další. Stačí vyplnit objednávku na webu www.budliny.cz, vytisknout a nalepit zaslaný adresní štítek na balík a odnést na pobočku České pošty.

Více informací o službě a přesný postup, jak objednat odvoz spotřebičů je k dispozici na webu www.budliny.cz

Zdroj: foto REMA

Přihlaste se k odběru newsletteru!

Přihlásit se k newsletteru